הירשמו וקבלו עדכונים ישירות לתיבת המייל שלכם!

מה חשוב לזכור כשמחליפים רכב

על ידי

לפני 12 שנים, כשאלונה ביתי הצעירה נולדה רכשתי רכב חדש. ברכב הישן שמאוד אהבתי, לא היה מקום מאחור לכיסא תינוק ו-2 בוסטרים של הבנות שלי.
12 שנים חלפו, שתיים מהבנות שלי כבר נוהגות בעצמן והרכב התיישן.
בחודשים האחרונים היו כל מיני תקלות קטנות שסימנו לי שהגיע הזמן להחליף את הרכב. החלטה קשה.

מה השיקולים שלקחתי בחשבון לפני שהחלטתי מה לעשות?

1. מכירת רכב יד שניה – חברה יקרה שלי מנסה כבר כמה חודשים למכור רכב בן 3 שמחיר המחירון שלו הוא כ-60,000 ש"ח , ואפילו כשניסתה למכור את הרכב בחצי ממחיר המחירון היא לא הצליחה. שוק המכוניות יד 2 בארץ בשפל והמחשבה שאצטרך להשקיע סכום כסף גדול ברכישת רכב שאח"כ אתקשה מאוד למכור אותו במחיר סביר הרתיעה אותי מאוד.
2. מחיר הביטוח לרכב ישן בן 12 – לפני חודשיים כשהייתי צריכה לחדש את הביטוח על הרכב גיליתי שמחיר הביטוח עלה כי הרכב כבר ישן ונאלצתי לשלם 400 ש"ח יותר מבשנה שעברה על הביטוח.
3. כמה אני מוציאה על הרכב בשוטף? – עשיתי חישוב שכיום ההוצאות שלי על הרכב (ללא דלק) מסתכמות בכ-1000 ש"ח לחודש (על ביטוחים, טסט וטיפולים שונים)
4. כמה אצטרף להוסיף? – התלבטתי המון. מצד אחד רציתי רכב שיהיו לו כל אמצעי הבטיחות המודרניים עבור הנהגות הצעירות שלי, כלומר רכב חדש. מצד שני רכישת רכב חדש זו הוצאה גדולה ממש, והרכב עצמו מאבד מערכו בכל יום. על מנת לרכוש רכב חדש שיעמוד בסטנדרטים של בטיחות, שהיא הכי חשובה לי, איאלץ לקחת הלוואה לרכישת רכב ולשלם החזר חודשי של מעל 1000 ש"ח בחודש.

אז מה החלטתי לעשות?

בסופו של דבר, לאחר שלקחתי הצעות מחיר מכמה חברות, בחרתי לקחת רכב בליסינג תפעולי כלומר רכב שהתשלום החודשי עליו כולל גם את הביטוחים הטיפולים והטסט. בעוד 3 שנים אחזיר את הרכב לחברה ואוכל לבחור רכב חדש. בצורה זו אני לא מתעסקת עם מכירת רכב יד שנייה, ובכל 3 שנים אני יכולה לקבל רכב חדש ובטיחותי.
התשלום החודשי על הרכב נמוך ממה שהייתי משלמת אם הייתי לוקחת הלוואה לצורך רכישת רכב ומשלמת גם ביטוח, טיפולים ברכב, טסט בעוד שנתיים וכו'.
בבדיקה שלי התברר שהרכב הישן יכול לשמש לתשלום המקדמה על הרכב, כך שלא אצטרך להתעסק במכירת הרכב הישן.
בדיקה מול רואת החשבון שלי העלתה שהתשלום החודשי הוא הוצאה מוכרת (בחלקה) וכבעלת עסק זו בשורה מעולה.
אז זהו החלטתי, ומיד ביצעתי. כשהרכב החדש הגיע, נסעתי לסוכנות, השארתי שם את הרכב הישן, וחזרתי הביתה כשאני נוהגת ברכב חדש וריחני, המאובזר באביזרי בטיחות מפנקים. כבר שבועיים שאני נוהגת ברכב החדש שלי ואני מאוד מרוצה.

הערה חשובה: כל אחד חייב לבדוק מה האמצעים העומדים לרשותו כשהוא מתכוון להחליף רכב ועל סמך זה לקבל החלטה. לא בהכרח מה שמתאים לי יתאים גם לכם.

יחד עם כל ההחלטות האלה שהייתי צריכה לקבל, זה הייתי צריכה לטפל בהמון דברים קטנים שנובעים מהחלפת הרכב: שינוי מספר הרכב בפנגו, בכביש 6, קבלת מדבקת חניה חדשה מהעירייה ועוד ועוד. אז כמובן שהכנתי גם לכם רשימת דברים שחייבים לזכור לעשות כשמחליפים רכב.
תוכלו לקבל אותה לאחר שתירשמו כאן למטה.

7 תגובות ב מה חשוב לזכור כשמחליפים רכב

 1. שרון
  20 בפברואר 2018 14:12 (6 שנים לפני)

  מעניין איה
  כי החישוב שאני עשיתי הוא שהחזקת רכב ליסינג בעיקר אם אין לך חברה אלא אתה משלם את זה ממשכורת שלך נטו עולה כ30% יותר מאשר קניית רכב, בהנחה שאני מחזיקה רכב שנים רבות כלומר מעל 6
  האם אני טועה?

  הגב
  • איה
   20 בפברואר 2018 14:18 (6 שנים לפני)

   שרון, מה שאני מנסה לומר שאולי בחשוב כלכלי קר זה לא הדבר הכי כלכלי אבל, אני בעלת עסק ויכולה להתייחס להוצאה על הרכב כהוצאה מוכרת (חלקית כמובן) וכשאני לקוחת בחשבון שאצטרך למכור רכב בעוד כמה שנים במחיר שהוא נמוך בהרבה ממחיר המחירון שלו, אז אני מעדיפה את האופציה הזו שעבורי (בהתחשב בכך שעל מנת לרכוש רכב חדש ככל הנראה הייתי לקוחת הלוואה) – זה הפיתרון המועדף מבחינתי.

   הגב
 2. זיוה
  21 בפברואר 2018 8:17 (6 שנים לפני)

  תודה רבה, איה. זה עושה סדר. השיקול של מכירת הרכב בעתיד בהחלט מרכיב משמעותי שיש לקחת בחשבון. הרבה מהפרמטרים שציינת (הקלות של העסקה לעומת פתרונות אחרים, הנהגת הצעירה שעומדת להשתמש ברכב) רלוונטים לי.

  הגב
 3. קרן
  16 ביוני 2018 11:53 (6 שנים לפני)

  תודה על הכתבה, האם שאת אומרת ביטוחים, הכוונה גם לביטוח לנהגים חדשים? זה משנה במחיר? וגם איזה ליסינג תעפולי את לקחת? סתם מעניין. נשמע שנתנו לך שירות טוב. ושאלה אחרונה האם עוסק פטור זה גם נחשב בנוגע להכרה ברכב לצורכי הכרה במס?

  הגב
 4. מעיין
  10 בספטמבר 2021 22:20 (3 שנים לפני)

  הרבה יותר כלכלי לרכוש רכב יד שניה, בן שנתיים נניח, בסכום סביר. אחרי תקופה נגמרים התשלומים על הרכב וממשיכים ליהנות ממנו. עשיתי זאת לפני 6 שנים. שילמתי על הרכב משך שנתיים וכבר 4 שנים אני נוסעת "חינם".

  הגב
 5. קולקטקו
  6 בינואר 2023 16:29 (2 שנים לפני)

  תודה רבה על המידע!

  הגב

השאירו תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. * שדות חובה מסומנים

תגובה *