הירשמו וקבלו עדכונים ישירות לתיבת המייל שלכם!

טעויות קורות – על כסף ואחריות אישית

על ידי

לפני כשנה הגיע אלי לקוח חדש, איש בן 45 שהתגרש 3 שנים קודם לכן, אבא מסור ל-2 בנות צעירות שחולקות את זמנן אצלו ואצל גרושתו.
הוא התקשר אלי כי הרגיש מחנק, היה לו מינוס שהלך ותפח, מזונות ששילם כסדרם בכל חודש, הכנסה נאה שלא נשאר ממנה הרבה כבר בתחילת החודש.
בשיחת הטלפון הראשונה שלנו הרגעתי אותו, אמרתי לו שאני מאמינה שהכל יסתדר, שפשוט צריך לעשות סדר בדברים ולהבין על מה הוא מוציא כסף. אמרתי לו שאני משוכנעת שנמצא פתרונות וביקשתי שיביא איתו לפגישה שלנו את הניירת הכלכלית שלו, לפי רשימה מסודרת ששלחתי לו.
שבוע מאוחר יותר נפגשנו, פגישה ארוכה, המון שאלות (שלי), תשובות ארוכות ומפורטות (שלו). סיפר על הקשר הנפלא שיש לו עם בנותיו הצעירות,  שהן כל עולמו ושהוא משקיע בהן ורוצה לתת להן הכל, כדי שיהיה להן טוב, וגם על כך שהוא בקשר טוב עם  גרושתו (מעולה, חשבתי לעצמי, זה הכי חשוב). ואז שאלתי אותו אם במקום העבודה שלו יודעים שהוא גרוש. ברור, השיב, בימי שני אני יוצא מוקדם מהעבודה כדי לבלות זמן איכותי עם הבנות שלי.
לא לזה התכוונתי, הסברתי לו, האם דיווחת לחשב השכר בחברה שלך שהתגרשת ושאתה משלם מזונות? מגיעה לך נקודת זיכוי מס נוספת על כך. בטח, הוא השיב דיווחתי מיד כשהתגרשתי.
אז לקחתי את תלוש השכר שלו והצצתי בו ומיד ראיתי שלא עידכנו לו את נקודת הזיכוי לה היה זכאי ובעצם מזה 3 שנים הוא משלם יותר מס ממה שהיה אמור לשלם.


אבל עדכנתי את מי שהייתי צריך אז למה זה לא מעודכן?

מה עושים? ניגשים שוב לחשב השכר ומבקשים עדכון מיידי של הנושא וגם מבקשים לטפל בקבלת החזר מס רטרואקטיבי ל-3 שנים. הוא לא הבין איך יכול להיות שזה קרה, הרי עשה את מה שצריך לעשות, העביר לחשב השכר בחברה את מה שהיה צריך.
כאן בדיוק נכנסת האחריות האישית של כל אחד מאיתנו. לפעמים קורים דברים, נעשות טעויות, אם אתה יודע שעומדים לעדכן לך נקודת זיכוי – הכי טוב שתבדוק בתלוש השכר בחודש הבא שאכן זה טופל.
אני נתקלת, לצערי, בהמון מקרים כאלה ויכולה לספר שממש לאחרונה גיליתי גם אני ששילמתי בשנים האחרונות לביטוח לאומי מס בריאות גבוה בהרבה ממה שהייתי אמורה לשלם.  אין מה לדאוג, הגשתי פניה לביטוח לאומי והכסף הוחזר לי ממש מהר, הנקודה היא שלפעמים אנחנו סומכים על אחרים ולא בודקים בעצמנו ויכולים, עקב כך, להפסיד הרבה.

בכלל אין לי מושג מה כתוב שם….

ברור לי לחלוטין שאנחנו לא יכולים לדעת ולבדוק בעצמנו אם החישוב של דמי ביטוח לאומי או דברים אחרים שיורדים לנו מהתלוש מתבצע כמו שצריך.
מרבית האנשים שאני פוגשת לא ממש מבינים חצי מהסעיפים שמופיעים להם בתלוש השכר.

הנה כמה פעולות שאפשר לנקוט על מנת למנוע טעויות והפסד:

1. חל שינוי כלשהו במצבכם המשפחתי? גירושין? נולד לכם ילד? – אתם צריכים להודיע על כך לחשב השכר במקום העבודה שלכם על מנת שיעדכן את נקודות הזיכוי שלכם. בחודש הבא תשוו בין תלוש השכר של החודש שעבר לתלוש השכר החדש ותוודאו שהשינוי עודכן.
2. התחלתם מקום עבודה חדש? קיבלתם לראשונה תשלו שכר ואתם לא מצליחים להבין בו כלום? זה הזמן לקבוע פגישה עם חשב השכר על מנת לקבל הסברים על התלוש ולהבין – מה מורידים לכם כמה וגם למה.
3. הדוחות שנשלחים אליכם הביתה מקרן הפנסיה לא נשלחים סתם. החובה שלכם לבדוק שהפרטים האישיים שלכם מעודכנים בקרן, שההפקדות תואמות למה למופיע בתלוש השכר שלכם ושהיתרה בסוף השנה שעברה זהה ליתרת הפתיחה של השנה החדשה. אם אתם לא תבדקו את זה – אף אחד לא יעשה את זה עבורכם. נתקלתי במישהי שבמקרה לגמרי, בשל ביקורת מדגמית שבוצעה בחברה בה היא עובדת, גילתה שכספי הפנסיה שלה מופקדים על ת.ז. שגויה. היא בכלל לא שמה לב לזה.

בסופו של דבר הכל באחריותינו, ואני יודעת היטב שלא פשוט לעקוב אחרי כל דבר אבל כשמגיע מסמך כזה הביתה בדואר, קחו 2 דקות ועברו עליו, לא צריך יותר מזה. בדיוק כמו שאתם עוברים על החשבון בסופר. אם אתם לא תעשו זאת עבור עצמכם, אף אחד לא יעשה זאת עבורכם. המשמעות היא שלפעמים – תפסידו כסף.

 

8 תגובות ב טעויות קורות – על כסף ואחריות אישית

 1. חגית
  21 בינואר 2018 9:32 (4 שנים לפני)

  הי איה, תודה על הפוסט החשוב. האם אפשר,בבקשה, לדעת מה ואיך גילית בביטוח לאומי?

  הגב
  • איה
   21 בינואר 2018 14:19 (4 שנים לפני)

   מישהו מחברי זרק לי איזה משפט שהוא גילה שבקיצבת הפנסיה שלו יש חישוב שגוי של דמי ביטוח לאומי. נכנסתי למחשבון באתר של ביטוח לאומי וגיליתי שגם אצלי אותו הסיפור.
   אז מילאתי טפסים מקוונים ותוך 10 ימים קיבלתי החזר (על חלק מהסכום כי הם טרם סיימו את הבדיקה).
   למדתי מזה המון (עכשיו אגיש בתחילת כל שנה בקשה לביצוע תיאום דמי ביטוח לאומי).

   הגב
   • חגית
    21 בינואר 2018 15:31 (4 שנים לפני)

    מרשים. אבדוק גם, תודה!

    הגב
 2. טלי סלונים
  21 בינואר 2018 12:44 (4 שנים לפני)

  כל כך חשובה ההבנה ש"אם אין אני לי, מי לי". רק משיחה מקרית עם סוכנת ביטוח בעבודה הבנתי שהכסף שהפקיד עבורי המעסיק על אובדן כושר עבודה מעולם לא עבר לחברת ביטוח המנהלים שלי. לצערי אחרי שנים של בורות בתחום נאלצתי להתחיל להבין קצת יותר ולעקוב…

  הגב
  • איה
   21 בינואר 2018 14:20 (4 שנים לפני)

   תודה טלי, את חייבת לבוא להרצאה שלי על פנסיה ואז תמצאי עוד דברים שאנחנו חייבות לבדוק לבד ולא לחכות למקרה (שלא תמיד קורה) של שיחה אגבית שכזו…

   הגב
 3. סיון קונוולינה
  22 בינואר 2018 12:49 (4 שנים לפני)

  תודה על פוסט חשוב, איה! הולכת לבדוק את הדו"חות שלי…

  הגב
 4. עידית מיכאלי זיו
  22 בינואר 2018 20:34 (4 שנים לפני)

  פוסט מעולה, כעצמאית אחת לכמה שנים אני בודקת את ההפקדות לפנסיה וביטוחים, אבל מודה שמביטוח לאומי התייאשתי. אין לי מושג מה הולך שם…

  הגב

השאירו תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. * שדות חובה מסומנים

תגובה *