הירשמו וקבלו עדכונים ישירות לתיבת המייל שלכם!

הסללה מגדרית ואיך היא קשורה לכלכלת המשפחה

על ידי

הסללה מגדרית – מה זה?

השתתפתי השבוע בכנס השנתי של ויצ"ו לרגל יום האישה הבינלאומי.
הכנס עסק בהסללה מגדרית וכל המרצות המעולות שהשתתפו בו הראו מזוויות ראיה שונות כיצד קיימת הסללה מגדרית מגיל קטן שכולנו חווינו ועדיין חווים.
למה הכוונה? זה מתחיל ממש בגיל צעיר בגן הילדים כשיש פינת בובות והמסר הלא מילולי שעובר הוא שהבנות משחקות בבובות והבנים משחקים יותר בכדור או בחוץ באוויר הפתוח. זה ממשיך בחנויות הצעצועים שבהם אריזות וורודות הן לבנות – משחקים של טיפול (מטבח, מגהץ, שואב אבק וכו) ומשחקים לבנים באריזות כחולות (משחקי חשיבה, גיבורי על וכו').
בטלוויזיה אנחנו נחשפים פרסומות שמוכרות לבנים מחשב או מדפסת ולבנות בגדים ואיפור.
לאט לאט נשתל המסר שבנות יכולות דברים מסויימים אבל יש הרבה דברים אחרים שהם מחוץ לתחום עבורן. לכן פחות בנות מבנים הולכות ללמוד מקצועות מדעיים (שמרוויחים בהם יותר), לכן יותר בנות מבנים לומדות את מקצועות הסיעוד והטיפול (שמרוויחים בהם פחות).
נשארתי עם המון הרהורים כשחזרתי הביתה מהכנס.

איך בדיוק קשורה ההסללה המגדרית לכלכלת המשפחה?

ר' הגיעה אלי לפני כמה חודשים. כמעט בת 50, 3 ילדים שהקטנה בהם בת 7, 20 שנות נישואים מאחוריה ועכשיו, יום בהיר אחד,הגיע בן הזוג הביתה והודיע לה שדי, נגמר לו, הוא רוצה להתגרש. משבר קשה מאוד.
ר' שכבר שנים לא עבדה ממש בעבודה מסודרת הייתה מבוהלת ממש. "כל השנים בעצם שיחקתי" היא סיפרה לי. הרשתה לעצמה לא להשקיע בקריירה משלה. הוא עבד במשרה מכובדת, הרוויח טוב מאוד, פעמיים נסעו לרילוקיישן בחו"ל והייתה ביניהם מעין הסכמה שבשתיקה שהיא אחראית לניהול הבית וטיפול בילדים. מידי פעם עבדה במשהו, הרוויחה פרוטות. פתאום בגיל 50 היא צריכה להמציא את עצמה מחדש.
כשהביעה בפניו את החשש שלה שהיא תתמוטט כלכלית בעקבות הפירוד ביניהם, הוא אמר "הגיע הזמן שתלכי לעבוד בעבודה אמיתית", לא התרגש מזה בכלל. הוא ישלם מזונות זה ברור אבל היא פתאום הבינה שלא תוכל לשמור על רמת החיים שהתרגלה אליה עד היום וששינוי רציני ולא פשוט בכלל עומד בפתח.

עצמאות כלכלית לנשים

לצערי הרב אני נתקלת ביותר ויותר מקרים כאלה, דומים. נשים שמשבר שנות ה-40 מגיע לפתח המשפחה שלהן ופתאום הן צריכות לנהל בעצמן את הכסף ולחשוב כלכלית לטווח ארוך והן מבוהלות כי הן לא יודעות מה לעשות, כי לא עשו זאת אף פעם וגם כי אף אחד לא מלמד אותנו איך עושים את זה.
אני חייבת להודות שבקבוצות של חד הוריות או נשים בתהליכי פרידה אני פוגשת נשים שהבינו, כי לא היתה להן ברירה, שהן מוכרחות ללמוד לנהל את הכסף שלהן, והן עושות כל מאמץ אפשרי כדי ללמוד לעשות זאת נכון ואני שמחה על כך כי הן כבר למדו את השעור שלהן לחיים ואני מאמינה שהן מעבירות אותו הלאה לילדים שלהן (בנות ובנים).
איך כל זה קשור להסללה מגדרית? כי כולנו גדלנו עם הגישה הזו שהנשים אחראיות על מה שקורה בבית ולילדים ושהקריירה שלהן פחות חשובה כי הגבר תפקידו לפרנס. נשים גם מרוויחות שליש פחות מגברים, הפנסיה שלהן תהיה נמוכה ב40% מזו של הגברים.
אישה שבגיל 50 צריכה להתחיל לחשוב על קריירה גם ככה מתחילה באיחור, תרוויח מעט מאוד, תתקשה להתרומם, בפנסיה תתקשה לפרנס את עצמה והעתיד שלה לא נראה מזהיר בכלל.
ר' ידעה  כל השנים שחשוב שהיא תעבוד ותתרום את חלקה אבל היה לה נוח למצוא תירוצים למה היא לא עושה זאת. הפועל היוצא של ההתנהלות הזו? בגיל 50 היא תלויה לחלוטין כלכלית בבן זוגה שרוצה לצאת מהקשר וצריכה להתחיל את הדרך התעסוקתית שלה בגיל מאוחר ללא  (כמעט) ניסיון.

אז מה אפשר לעשות כדי לשנות את המצב?

 1. קודם כל להעביר מסר שווה בבית לילדים שלנו בין אם הם בנים או בנות. כולם יכולים לעשות הכל.
 2. לקחת אחריות על ניהול הכסף. גם כאן עובר לילדים מסר חזק מאוד, גם אמא וגם אבא מעורבים.
 3. אל תקשיבו לאלה שאומרים לכן שאתן לא יכולות או שזה לא בשבילכן. אתן יכולות לעשות כל מה שבא לכן. תתכננו את הקריירה שלכן, תלמדו ותתפתחו
 4. אתן לא מרוויחות מספיק? שבו וחישבו מה אתן יכולות לעשות כדי לשנות את זה. יש מיליון פתרונות ואפשרויות רק צריך להגמיש קצת את המחשבה שלכן. למה זה חשוב? כדי שתהיו עצמאיות כלכלית. זה הכל.

 

 

 

17 תגובות ב הסללה מגדרית ואיך היא קשורה לכלכלת המשפחה

 1. שלי פדן לורבר
  7 במרץ 2018 8:37 (6 שנים לפני)

  הי איה – איזה נושא חשוב, כאמא לשלוש בנות אני מתעסקת בנושא הזה לא מעט. מנסה להיות מודל לחיקוי בעצמי, אבל עם יד על הלב לא תמיד מצליחה. חשוב מאוד להעלות מודעות לפן הכלכלי של המהפכה הזו שאני בעיצומה. תודה

  הגב
  • איה
   7 במרץ 2018 14:39 (6 שנים לפני)

   שלי תודה על תגובתך. גם אני אמא ל-3 בנות ואני מבינה שגם אנחנו הוסללנו בילדותינו ומסלילות את הבנות שלנו כי ככה התרגלנו. לא פשוט העניין הזה.

   הגב
 2. ליאת רסיין
  7 במרץ 2018 10:08 (6 שנים לפני)

  פוסט חשוב ביותר.
  מעורר תהיות לגבי המסרים שאנחנו מעבירים פה בבית. תודה

  הגב
  • איה
   7 במרץ 2018 14:38 (6 שנים לפני)

   ליאת גם אני מסתובבת עם התהיות האלה מאז יום א. לא ברור מאליו בכלל

   הגב
 3. רועי
  7 במרץ 2018 14:20 (6 שנים לפני)

  איה חשוב מאוד לעורר מודעות לנושא, כל הזמן . יופי של פוסט! המשיכי לחולל שינויים

  הגב
  • איה
   7 במרץ 2018 14:38 (6 שנים לפני)

   תודה, איזו תגובה כיפית. אני ממשיכה!

   הגב
 4. יפית גרוברג
  7 במרץ 2018 16:25 (6 שנים לפני)

  פוסט חשוב מאד ומעורר מחשבה. תודה איה

  הגב
  • איה
   7 במרץ 2018 18:07 (6 שנים לפני)

   תודה יפית!

   הגב
 5. ענת מישר
  8 במרץ 2018 18:46 (6 שנים לפני)

  הבן הצעיר הלך לגן בקיבוץ. רק אז הבנתי את הנזקים שעושים בגנים בעיר. כשבין המובילים זה הסללה מגדרית.
  מה שכתבת בפוסט המעולה הזה הוא הסיבה לכל הפעילות שלי.
  מזל שנפגשות בקרוב ?

  הגב
  • איה
   11 במרץ 2018 11:08 (6 שנים לפני)

   תודה יקירתי על תגובתך

   הגב
 6. האופטימית
  8 במרץ 2018 22:31 (6 שנים לפני)

  אני קראתי מחקרים שמראים שהסללה מגדרית מתחילים עוד הרבה לפני זה
  בדקו את המרחק שאמהות נותנים לתינוקות לזחול עד שהן לוקחות אותם או מתקרבות. לבנים מדובר על 10 מטר בממוצע ולבנות 7 מטר בממוצע. מגיל כל כך צעיר, כבר מסלילים בנות לא לקחת סיכונים וחבל =\

  ונשים פשוט חייבות לקחת את עצמן בידיים, זה משתלם 🙂

  הגב
 7. זיוה
  9 במרץ 2018 7:44 (6 שנים לפני)

  כתבת דברים מאוד חשובים וכואבים. אני רואה את הבנות שלי שהן נשים צעירות ויודעת שיש גם הבדל בין הדורות. הן כבר מתנהלות אחרת מאיך שאני הייתי כשהייתי בגילן, וכאן יש בשורה יותר אופטימית. עדיין עוד דרך לפנינו, ובין היתר גם השאלה מדוע יש כמה מקצועות נדרשים וחשובים שהשכר בהם כל כך נמוך, למרות שהם דורשים מיומנות, אחריות עילאית וידע רבים. אנחנו הרי יודעות את התשובה, וחוסר הצדק זועק לשמים.

  הגב
  • איה
   11 במרץ 2018 11:07 (6 שנים לפני)

   זיוה תודה על תגובתך. אני חושבת שכולנו הוסללנו ושיש לנו המון עבודה עם הדור הצעיר יותר ?

   הגב
 8. דפנה פלד
  9 במרץ 2018 16:00 (6 שנים לפני)

  איה, חושבת שיש פה האשמת הקורבן.
  מצטטת: "ר' ידעה כל השנים שחשוב שהיא תעבוד ותתרום את חלקה אבל היה לה נוח למצוא תירוצים למה היא לא עושה זאת"
  ר' תרמה את חלקה ע"י התמקדות בגידול הילדים. יש רבים שחושבים שראוי שלילדים תהיה יותר נוכחות הורית. לא בטוחה שלגדל ילדים עם מועדונית/משפחתון + ביביסיטר עד שההורים חוזרים זו החלטה יותר ראויה.
  כמוך, גם אני עבדתי כל חיי הבוגרים, אבל אני יכולה להבין משפחות שבוחרות שאחד מבני הזוג ישאר מבחינת הקריירה מאחור, וישקיע יותר בגידול הילדים (נכון בד"כ זו האישה, אבל כבר נתקלתי בזוגות שבהם הגבר היה המטפל העיקרי)
  הכל ענין של ערכים ותיעדופים של המשפחה.
  במקרה כזה – צריך למצא מערכת הגנות על בת הזוג שנשארת מיקצועית מאחור.
  עליה גם לדעת מה המחיר הכלכלי של ההחלטה הזו.
  שלא נתבלבל במערכת הערכים שלי ההחלטה שלי הייתה לפתח קריירה ולשמור על עצמאות כלכלית. אבל גם החלטה אחרת היא לגיטימית. רק לוודא שמנהלים את הסיכון הזה.

  הגב
  • איה
   11 במרץ 2018 11:06 (6 שנים לפני)

   דפנה, אני לא מאשימה אף אחת ואני גם לא חושבת שר' היא קורבן.
   אני חושבת שהיא בחרה מסלול שלא בדקה עד הסוף ולא הבינה את המשמעויות שלו לגמרי וכעת, בגיל 50 היא עומדת בפני שוקת שבורה.
   המסר שלי לר' ולנשים אחרות הוא שהן יכולות לממש את האימהות שלהן (אני האחרונה שאצא נגד זה) אבל שהן צריכות לבדוק ולהבין את כל המשמעויות.
   ועוד משהו – יש המון נשים שאומרות אשאר שנה בבית ואח"כ אחזור למעגל העבודה ואיכשהו זה לא קורה, כי נכון זה יותר נוח שיש אמא נוכחת בבית
   ואם היא גם לא מרוויחה מי יודע מה אז זה מפתה יותר. הבעיה היא שאז היא יוצאת לחלוטין ממעגל העבודה ואם מאוחר יותר היא תחליט לחזור, לא בגלל
   משבר גירושין, סתם כי היא מרגישה שהיא מיצתה, היא תתקשה מאוד למצוא עבודה מתאימה, ככל שהגיל שלה עולה. נשים חייבות להבין את זה, זה חייב להיות בתוך
   מערכת השיקולים שלהן כשהן מחליטות להישאר בבית.

   הגב
 9. מירה
  4 באפריל 2018 8:22 (6 שנים לפני)

  מאמר מצוין אני גם חווה זאת מול נשים בתהליכי גירושין במכירת דירות דווקא. תמשיכי בעבודתך החשובה שפע מגיע ואפשרי לכולם.

  הגב
 10. דניאל בקר
  10 ביוני 2020 13:56 (4 שנים לפני)

  היי איה! אני בדיוק עושה על הנושא עבודה בתואר, אם הסתמכת על מאמרים אשמח לשמוע איזה כדי שאוכל לקרוא יותר.
  דניאל

  הגב

השאירו תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. * שדות חובה מסומנים

תגובה *