הירשמו וקבלו עדכונים ישירות לתיבת המייל שלכם!

איך אפשר להצליח לשנות הרגלים?

על ידי

שינוי הרגלים הוא אחת ההתמודדויות הקשות שיש.
תארו לעצמכם שאתם מחליטים לעשות דיאטה ושממחר בבוקר אתם אוכלים בריא, בעיקר חסה, ועושים כושר כל יום. החלטה לא פשוטה נכון? יש סיכוי סביר שתתקשו לעמוד בזה נכון? תמיד יש תירוצים – לא ישנתי טוב בלילה, היה לי יום נורא עמוס, יצאנו עם החברים למסעדה והתפתינו ועוד ועוד. נכון? אני מכירה את זה מצוין, יש לי מליון תירוצים משל עצמי 🙂
הקושי בשינוי הרגלים נובע מזה שמרביתנו מתקשים להתמודד עם מצבי חוסר וודאות (בכלל לא ברור לנו איך זה יהיה שם כשנצליח לחיות אורח חיים בריא) ולכן אנחנו נצמדים למוכר, למקום שאנחנו כבר יודעים איך הוא.

תהליך של שינוי טומן בחובו מחיר אבל יש בו גם תמורה

המחיר – פחות שעות שינה (כי קמים מוקדם לעשות כושר), וויתורים על אוכל שנעים וטעים לנו.
מצד שני התמורה די ברורה לנו נכון? נרגיש טוב יותר, נהיה חיוניים יותר וגם נראה טוב יותר כשנסתכל במראה, אולי נקבל מחמאות מהסובבים אותנו ועוד ועוד.
ויש עוד משהו שקשור להצלחה שלנו בעשיית שינוי – תחושת שליטה נפלאה, שהצלחנו לעמוד בדחפים ובחולשות שלנו, שגילינו שמה שהיה קודם לא נודע עבורנו, הפך להיות משהו שאנחנו אוהבים ונהנים ממנו, תחושת ערך עצמי שעולה ועולה כי אם הצלחנו להתמודד עם זה, יש התמודדויות אחרות שנוכל להן.
יש רק כלל אחד חשוב לפני שמתחילים – מוותרים על פיתרונות קיצוניים. אתם מוזמנים לקרוא על כך כאן.

שינוי בהתנהלות הכלכלית דומה לשינוי לאורח חיים בריא

הרעיון מאחורי זה הוא דומה – עושים שינוי כדי לחיות חיים רגועים וקלים יותר בחזית הכסף.
כסף ודיאטה הם הפוכים – בדיאטה אנחנו רוצים להכניס (אוכל) כמה שפחות ולהוציא (אנרגיה) כמה שיותר. בכסף אנחנו רוצים להכניס (להרוויח כסף) כמה שיותר ולהוציא (לבזבז) כמה שפחות. אנחנו גם רוצים לבחור טוב – מה לאכול? משהו בריא או משהו שנורא מתחשק לנו, ובכסף – לקנות מה שמתחשק לנו או להיות מחושבים יותר, לחכות, לדחות סיפוקים?

מה אפשר לעשות כדי שהשינוי שאנחנו מעוניינים בו יקרה ויישאר נוכח בחיינו?

 1. צעדים קטנים. שינוי גדול יהיה קל יותר אם נעשה אותו בצעדים קטנים. בכל פעם החליטו על שינוי קטן שיצטרף לאלה שהיו לפניו. יחד השלם יהיה שינוי גדול ומשמעותי.
 2. הגדירו לעצמכם מהו השינוי שאתם מכוונים אליו. למשל – צמצום את ההוצאות שלנו בסופר. קבעו תקציב יעד – למשל 500 ש"ח בשבוע. תכננו בהתאם את הקניה השבועית כך שבשום מקרה לא תחרגו מהתקציב שקבעתם.
  עמדתם במשימת הסופר – עברו לסעיף אחר (למשל בדיקת מסלולי תשלום בסלולארי/כבלים/אינטרנט וכד').
 3. שתפו את כל בני המשפחה בתהליך. הסבירו לילדים מה עושים וגם למה, תנו להם להיות חלק מהשינוי. אתם תיווכחו לדעת שהילדים הם סוכני שינוי מעולים.
 4. כשאתם מגלים שעמדתם במשימה – תנו לעצמכם וגם לשאר המשתתפים חיזוק חיובי. אם הצלחתם לצמצם בהוצאות בסופר, המשמעות היא שאולי תצליחו להתחיל לחסוך לחופשה הבאה. הכינו לעצמכם רשימת יעדים שבאמצעות השינוי אולי תצליחו לממש וסמנו את ההתקרבות שלכם אל היעד שסימנתם.

ספרו לי מה היו הצעדים הקטנים שאתם בחרתם בדרך לשינוי התנהגותי?

 

 

 

4 תגובות ב איך אפשר להצליח לשנות הרגלים?

 1. טלי סלונים
  27 באוגוסט 2017 9:56 (7 שנים לפני)

  פוסט מעולה. עוד דבר חשוב בשינוי הרגלים הוא ההתמדה. מחקרים של פסיכולוגיה חיובית אומרים שכדי שפעולה תהפוך להרגל צריך להתמיד בה לפחות 3 שבועות. ונראה לי שאצמיד לארנק מדבקה של פריז או לונדון, להזכיר לעצמי את סיבת החיסכון:)

  הגב
 2. מיכל
  27 באוגוסט 2017 11:18 (7 שנים לפני)

  פוסט נפלא. בא לי בידיוק בזמן.

  הגב
 3. מיטל
  28 באוגוסט 2017 13:40 (7 שנים לפני)

  פוסט פשוט קצר ומעולה. תודה

  הגב
 4. יונית
  30 בספטמבר 2017 22:03 (7 שנים לפני)

  אני משתפת את המשפחה בשינוי ככה אני יכולה לגייס כוחות חיצוניים שידחפו אותי לעשות את השינוי הרצוי. ככה הפסקנו אני ובנזוגי לעשן ואת הכסף של החפיסות שמנו בצד עד שהיה לנו מספיק לטיסה לתאילנד. זה היה הכי כיף בעולם

  הגב

השאירו תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. * שדות חובה מסומנים

תגובה *